main

Cusco znaczy wszystko

Ciężko złapać oddech, tym razem dosłownie, z powodu wysokości. Cusco położone jest 3 470 m n.p.m. jak podaje tutejsze Ministerstwo Kultury (chociaż niektórzy uważają, że sto metrów niżej – wszystko zależy od miejsca pomiaru).

DSCN3417

W krajach andyjskich chorobę wysokościową nazywa się soroche. Pierwsze objawy pojawiają się po kilku godzin od wylądowania, lekki ból głowy i trudności z oddychaniem, przedziwne uczucie, niemoc w zaczerpnięciu powietrza. Dolegliwości ustają po  kilkunastu godzinach, chociaż podczas wędrówki pod górę muszę się kilka razy zatrzymać i wziąć głęboki, bardzo głęboki oddech.

DSCN3420

Wynajmuję pokój u lokalnej rodziny, tanio, ściany z dykty, wiatr hula, w nocy temperatura spada do 6 stopni (za dnia było 21). Założyłem na siebie co miałem w plecaku, przykryłem się trzema kocami, wciąż zimno. Następnego dnia poprosiłem o inny pokój, dostałem położony piętro niżej, trzy ściany murowane, mniejszy i bez okna, ale znacznie cieplejszy. W ogóle pogoda w Cusco jest zmienna, upał i deszcz, chmury, wiatr, prażące słońce i tęcza. Flagą Cusco, flagą Imperium Inków jest tęcza, jak miło.

DSCN3483

W ogóle od kiedy jestem w Peru uczę się kolorów.

DSCN3100

Samo centrum miasta, czyli Plaza de Armas.

DSCN3361

W okolicy Piedra de los 12 angulos, czyli dwunastokątnych słynnych kamieniach Inków, układanych jeden na drugim. Do dzisiaj pojawiają się tutaj śmiałkowie z igłą, którą próbują wetknąć pomiędzy głazy – bezskutecznie.

DSCN3401

Okoliczne ulice wypełniają lokalni sprzedawcy obrazów, bransoletek, indiańskich amuletów, ubrań i usług wszelkiego rodzaju. I alpaki, te są wszędzie, a każda ma inną twarz, z innym wyrazem.

i31^cimgpsh_orig

Punktem obowiązkowym jest wizyta w samym sercu Imperium Inków, czyli Machu Picchu, o tym jak tam dotrzeć i co zobaczyć przeczytacie tutaj.

Koniecznie trzeba również odwiedzić market San Pedro wypełniony liśćmi koki, ponczo, czapkami, jedzeniem, biżuterią i innymi atrakcjami. Po mieście kursują autobusy, którymi można się poruszać za 70 pesos. To atrakcja sama w sobie, praktycznie nie ma przystanków, należy pomachać (a wcześniej od lokalnych dowiedzieć się na jaki autobus machać), wskoczyć i wyskoczyć w wybranym miejscu. Można również poruszać się taksówką, praktycznie w każde miejsce w obrębie miasta (od 2 kilometrów do 10) można się dostać za 5 sol.

DSCN3450

Po mieście dobrze się wędruje, łatwo i przyjemnie się tutaj zgubić.

Warto również odwiedzić okoliczne atrakcje, w tym koniecznie Sacsayhuamán.

DSCN3425

Położone na wysokości ponad 3600 m n.p.m.

DSCN3424

Ten kompleks inkaskich murów kamiennych został wpisany – podobnie jak Cusco – na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

DSCN3431

I ktoś kogoś przytula.

DSCN3421

Jak już się tam wdrapiecie to udajcie się do położonego niecały kilometr dalej Q’inqu. To również kamienna pamiątka po Inkach.

DSCN3448

Przejdziecie przez niezwykły las.

DSCN3445

Szukajcie kolibrów.

DSCN3490

Większość z tych atrakcji jest płatna, najlepszym rozwiązaniem jest kupno w biurze informacji turystycznej (znajdującym się w Muzeum Sztuki) biletu łączonego (Boleto Turístico) za 130 sol. W ten sposób możecie zwiedzić prawie wszystkie muzea w mieście, wejść na pokaz tańca, zwiedzić okolice Cusco, również te oddalone o kilkadziesiąt kilometrów.

Poniżej Museum of Contemporary Art w Cusco.

DSCN3370

I obraz, który mnie zachwycił, niestety nie dowiedziałem się nazwy artysty/ki chociaż pytałem.

DSCN3390

W Cusco dobrze się medytuje, z otwartymi oczami. Może na zdjęciach poniżej znajdziecie coś, jakiś mały pretekst by się na chwilę zatrzymać, z otwartymi oczami zatrzymać.

DSCN3423

DSCN3410

DSCN3413

DSCN3452

DSCN3449

DSCN3405

 

Poprzedni wpis                                                                                                               Następny wpis

 • Sonka

  Widoki – dech zapierające:)
  Obraz rewelacyjny, trzeba się do tych Osób uśmiechnąć, ich twarze to wymuszają.
  Męczy wiekuista niemożność dowiedzenia się, co ich tak rozbawiło:)))
  Pozwoliłam sobie „zabrać” fotkę, nie oddam, ot,co:)) Życzę słońca i ciepłych nocy:)

  • https://erient.pl Erient.pl

   Proszę zabierać, ale tylko dla siebie :)

   • Sonka

    Nikomu nie dam „zabrać”, ew. tylko spojrzenie dopuszczalne będzie :))) jednym półprzymkniętym okiem;)

    • https://erient.pl Erient.pl

     Doskonale :)

 • https://erient.pl Erient.pl

  Brałaś udział? Ale czy przypadkiem żaby przy tym nie cierpią?