main-kobiecosc

Kobiety są gorsze

Kobiety i mężczyźni według prawa są równi. Rzeczywistość temu zaprzecza.

Obowiązki
48% mężczyzn uważa, że podział obowiązków pomiędzy nim i jego partnerką jest równy. Tego samego zdania jest 27% kobiet.

W rzeczywistości, na prace domowe mężczyźni poświęcają dziennie średnio 2 godziny i 48 minut. Kobiety 4 godziny i 33 minuty.

Są takie prace, które wykonują głównie kobiety. 82% kobiet prasuje, 81% kobiet pierze, 67% kobiet przygotowuje posiłki.

Warto zaznaczyć, że prace wykonywane przez kobiety nazywane są „siedzeniem w domu”.

Dzieci
80% dzieci w wieku do 3 lat nie korzysta z opieki w żłobkach i innych placówkach. 46 % dzieci w w wieku 3 lat nie korzysta z opieki przedszkolnej. Dziećmi najczęściej opiekuję się ich mamy, babcie, ciotki, siostry. Kobiety, które pracują zawodowo poświęcają dziecku godzinę czasu więcej od mężczyzn pracujących zawodowo.

Kobieta pracująca w domu, opiekująca się dziećmi i gospodarstwem, przebywa na „urlopie” macierzyńskim. Inne słowa, których używa się wobec niej to: kura domowa, spełnianie się w roli matki, doświadczanie cudu macierzyństwa.

Praca
W wieku produkcyjnym pracuje 77,6 % mężczyzn i 69,7 % kobiet.

Interesująca jest zależność pomiędzy wiekiem najmłodszego dziecka a sferą zawodową kobiet. Zaledwie 45% matek dzieci jednorocznych pracuje, a odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem dziecka. Już 75% matek pracuje, gdy dziecko jest w okresie wczesnoszkolnym. Zależności takiej nie znajduje się patrząc na sytuację ojców.

Wynagrodzenie
W 2015 roku kobiety zarabiały średnio 800 zł mniej niż mężczyźni pracujący na tych samych stanowiskach. Różnica znacznie się zwiększa wraz ze szczeblem zawodowym. Pracownica szeregowa zarabia średnio 300 zł mniej od pracownika szeregowego. Specjalistka 800 zł mniej od specjalisty. Kierowniczka 900 zł mniej od kierownika. Dyrektorka wysokiego szczebla 3 800 zł mniej od dyrektora. (źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń OBW).

Istotne jest, że kobiety pracujące zawodowo (na każdym szczeblu) pytane są jak godzą pracę z obowiązkami domowymi i opieką nad dziećmi. Mężczyźni zazwyczaj nie muszą na to pytanie odpowiadać.

Wykształcenie
58 % osób studiujących to kobiety. 42,1 % kobiet i 34,2 % mężczyzn posiada wykształcenie średnie. 18,5 % kobiet i 12,3 % mężczyzna posiada wykształcenie wyższe. Jednak podczas debat i konferencji, zarówno medialnych jak i naukowych, głos zabierają głównie mężczyźni – również wtedy, gdy omawiana jest sytuacja kobiet. Najbardziej popularne tłumaczenie jest opowieścią o rzekomym braku specjalistek.

Władza
W obecnej kadencji kobiety zdobyły 27 % mandatów do sejmu i 13 % do senatu. To największy w historii naszego parlamenty udział kobiet we władzy ustawodawczej. W 2007 roku kobiety zdobyły 21 % mandatów. W 2014 roku  (pierwsze wybory z kwotą) – 24 %. Jeśli tempo wzrostu utrzyma się to w 2025 roku kobiety będą miały 36 % miejsc, a równość, czyli 50 % miejsc osiągną w połowie XXI wieku.

Kobiety angażujące się politycznie często określane są jako drapieżne, pchające się do władzy, pozbawione kobiecości, albo wypierające mężczyzn. Jeśli chodzi o sytuację mężczyzn, od lat snuta jest narracja o kryzysie męskości.

 

Źródło: Fundacja Punkt Widzenia

 • Wolves On The Road

  Ciekawe :) Faktycznie statystyki mówią same za siebie ale wydaje mi się też, że ciężko połączyć pracę matki i np. posłanki. A szkoda, bo kobiety lepiej radzą sobie w kryzysowych sytuacjach ( kiedyś o tym czytałam ) 😉

  • https://erient.pl Erient.pl

   Mężczyźni łączą pracę ojca z pracą posła między innymi dlatego, że to kobiety pytają siebie pierwsze o to jak połączyć pracę mamy z pracą posłanki.

 • Olaf Zen

  Mam ambiwalentne uczucia patrząc na ten wpis – ma pokazywać nierówność.
  I na logikę, na chłopski rozum wszystko się zgadza…
  Ale z drugiej strony już samo analityczno – statystyczne podejście uprzedmiatawia.
  I wycina kulturowy kontekst.
  Dla przykładu – w Tybecie panuje poliandria – patrząc przez pryzmat statystyki można by odnieść wrażenie, że to los mężczyzn jest pożałowania godny. Statystyka ma więc swoją perspektywę. Szufladkuje i wytycza granice, których w rzeczywistości mogą nie istnieć.
  Zwodnicze, gdy wychodzimy z rozumu, zamiast z serca…